Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie

KościerzynaPCPR Kościerzyna

Powiat Kościerski - Serce Kaszub BIP Warsztat terapii zajęciowej Dom pomocy społecznej w Cisewiu Centrum Administracyjne Placówek - Opiekuńczo - Wychowawczych Dom pomocy społecznej w Stawiskach Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko Dolina Tęczy OHP Elektroniczna skrzynka podawcza

Aktualności - Organizacja zajęć rekreacyjnych dla ...

Organizacja zajęć rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych w formie wycieczek rowerowych

powrót

Organizacja zajęć rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych w formie wycieczek rowerowych

„Stowarzyszenie Na Rzecz Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu zrealizowało tego lata  zadanie pn.:” Organizacja zajęć rekreacyjnych dla osób niepełnosprawnych w formie wycieczek rowerowych”, dzięki dofinansowaniu projektu przez Zarząd Powiatu Kościerskiego.

Przyznane środki finansowe  pozwoliły Stowarzyszeniu na zakupienie  10 rowerów   co pozwoliło organizować wycieczki rowerowe dla  Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Cisewiu. Ta nowa forma rekreacji bardzo spodobała się osobom objętym projektem, ponieważ mogły  korzystać z wyjazdów  i zwiedzać ciekawe miejsca, a tych w powiecie kościerskim nie brakuje. Z uwagi na niepełnosprawność uczestników wycieczek na wyprawy wybrane zostały niezbyt odległe tereny, atrakcyjne turystycznie .
 W weekendowych wyprawach w sumie udział wzięło 25 osób niepełnosprawnych.   Członkowie wycieczek zwiedzili miedzy innymi:” Kalwarię Wielewską „ ,” Muzeum Ziemi Zaborskiej” w Wielu. Zobaczyli Kościół pw. św. Mikołaja w Wielu i byli na „Turnieju gawędziarzy „ w Wielu.  Piękna pogoda tego lata pozwoliła też na plażowanie nad Jeziorem Wielewskim . Rowerzyści  zobaczyli też na jednej z wypraw „Kręgi Kamienne” w Odrach.
Łatwy dostęp do rowerów pozwolił Mieszkańcom jeździć do Karsina  na salę gimnastyczną i do Bąka nad Kanał Rzeki Wda . Tam bywali tego lata najczęściej. Te wyprawy sprawiały wszystkim wiele radości. Najbardziej zapadł wszystkim w pamięci  „Festiwal Folkloru” w Wielu przez swą różnorodność  i barwność. Wycieczkowicze mogli zobaczyć i podziwiać prezentacje zespołów z różnych stron świata i podziwiać piękne występy.
Już w dniu przekazania rowerów do dyspozycji Mieszkańców DPS zauważyć dało się ogólne zainteresowanie . Tego dnia pierwsza grupa wyruszyła na przejażdżkę do pobliskiego Bąka.
Osoby chętne do jazdy na rowerze mogą na co dzień  korzystać  z rowerów i trenują kondycję jeżdżąc na terenie Domu. Wyjazdy z opiekunami , organizowane w weekendy zawsze cieszyły się frekwencją. Wycieczki były dodatkowo prowiantowane przez Stowarzyszenie.
                 Pomysł takiej formy rekreacji dla osób niepełnosprawnych okazał się bardzo trafiony. Osoby biorące udział w projekcie mogły ciekawie spędzić czas z korzyścią dla swojego zdrowia. Pogoda tego lata sprzyjała  i miło było spędzać czas na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze jest bardzo atrakcyjną formą wypoczynku. Uczestnicy poprawili swoją sprawność fizyczną, zwiedzili ciekawe miejsca, podziwiali po drodze piękne krajobrazy.
 Zdjęcia ze wspólnych wypraw będą im przypominać te chwile. A jeśli jesień będzie pogodna , to na pewno uda się jeszcze nie raz w tym roku   wybrać na szlak, a na wiosnę może uda się pojechać już w dalszą trasę. Dzięki dofinansowaniu sprzęt jak został zakupiony  będzie wykorzystywany także po zakończeniu realizacji zadania.

 
 
Autor: W.P.
ostatnia modyfikacja dnia 15 Września 2009
stworzone przez: derwi.pl
© PCPR Kościerzyna - pcprkoscierzyna.pl